Atlas lokomotiv Atlas lokomotiv
Vítejte na Atlasu lokomotiv,
nejrozsáhlejším přehledu lokomotiv na českém internetu!
Přehled elektrických lokomotiv.
Aktuálně obsahuje 38 řad hnacích vozidel.
Přehled elektrických jednotek.
Aktuálně obsahuje 7 řad hnacích vozidel.
Přehled motorových lokomotiv.
Aktuálně obsahuje 37 řad hnacích vozidel.
Přehled motorových vozů a jednotek.
Aktuálně obsahuje 17 řad hnacích vozidel.
AtlasLokomotiv.net nově na Facebooku!
Navštivte naši stránku a staňte se fanouškem.
AtlasLokomotiv.net na Facebooku

708

 
708
Mezinárodní značení 92 54 2 708 xxx - x
Rok výroby 1995 až 1997
Trakce nezávislá s elektrickým přenosem výkonu
Typ vozidla dvounápravová kapotová univerzální lokomotiva
Provozovatel ČD, a.s.
Výkon 300 kW
Maximální rychlost 80 km/h
 

Vývoj a výroba

Moderní lokomotivy řady 708 jsou odvozeny od lokomotivy řady 709.5 (T 239.1), určené pro průmyslové použití. Jedná se o poslední nově vyráběné lokomotivy firmy ČKD Dopravní systémy před jejím úpadkem. Lokomotivní řada 708 je v hierarchii motorových lokomotiv poslední generace ČKD mezi řadami 704 a 714, se kterou má velmi podobný vzhled a shodné barevné řešení. Prototypové stroje byly vyrobeny v roce 1995, roku 1997 proběhla sériová výroba čítající 12 lokomotiv této řady.

Provoz

Lokomotivy řady 708 jsou určeny pro středně těžkou posunovací a lehkou traťovou službu. Lokomotiva je přizpůsobena k vedení vozů řady 010 (Baafx, resp. Btax). Díky svým trakčním vlastnostem může tato lokomotiva nahradit tří- i čtyřnápravové lokomotivy, a to při značné úspoře nafty.

Mechanická část

Lokomotiva je koncipována jako kapotová se dvěma představky a věžovou kabinou strojního personálu s dvojitou tropickou střechou a bohatou prosklenou plochou, skýtající výborný výhled. Na tom se podepsalo i použití nedělených čelních skel. Po stranách kapot jsou ochozy se zábradlím, přístupné z plošinek se zapuštěnými schůdky, vedoucími paralelně s podélnou osou lokomotivy. Z těchto ochozů je přístupná i kabina strojvedoucího, a to dveřmi vždy vlevo ve směru jízdy. V čelnících rámu jsou zabudovány deformační prvky, zvyšující bezpečnost lokomotivy při čelní kolizi. K hlavnímu rámu jsou kyvnými rameny připojena dvě dvojkolí, odpružená šroubovými pružinami s paralelně vedenými kapalinovými tlumiči. Každé dvojkolí je poháněno vlastním tlapovým trakčním motorem. Lokomotiva je osazena automobilovým spalovacím motorem LIAZ M 1.2 C, což je vznětový čtyřdobý řadový šestiválec s přímým vstřikem paliva, přeplňováním a vodním chlazením. Rozvod ventilů je OHV, každý válec má dva sací a dva výfukové ventily. Pohon ventilů zajišťuje jediný vačkový hřídel. Spalovací motor pohání trakční alternátor, který po usměrnění proudu napájí trakční motory. Brzdový systém je tvořen ruční brzdou, samočinnou tlakovou brzdou, přímočinnou brzdou a elektrodynamickou brzdou. Ruční brzda působí na obě dvojkolí. Samočinná tlaková brzda je řízena elektrickým brzdičem DAKO BSE se dvěma ovladači DAKO OBE1. Přímočinnou brzdu řídí jeden elektrický brzdič DAKO BPE. Obě dvojkolí jsou bržděna oboustrannou špalíkovou třecí brzdou.

Elektrická část

Trakční alternátor je třífázový stroj typu TA 611, napájející po usměrnění proudu dva stejnosměrné čtyřpólové trakční motory. Spolupráci Dieselu a trakčního alternátoru zajišťuje centrální elektronický regulátor. Lokomotiva disponuje elektronickou skluzovou ochranou. Napětí palubní sítě činí 24 V, akumulátorová baterie je napájena ze sítě o napětí 110 V. Elektrodynamická brzda je odporová a umožňuje úsporu 90 až 95% brzdových zdrží oproti pneumatické brzdě.

Fotogalerie

708
708


© DKV Louny

300x226 px | 17 kB
 
Technické údaje
VýrobceČKD Praha
Prototyp / sériová výroba1995 / 1997
Vyrobeno ks18
Délka přes nárazníky9 540 mm
Uspořádání pojezduBo
Průměr dvojkolí1 050 mm
Rozchod1 435 mm
Typ spalovacího motoruLIAZ M 1.2 C
Objem spalovacího motoru11.94 l
Vrtání130 mm
Zdvih150 mm
Otáčky volnoběžné650 ot.min-1
Otáčky jmenovité1 800 ot.min-1
Pořadí vstřiku1-5-3-6-2-4
Obsah vody v motoru23 l
Obsah oleje v motoru25 l
Přenos výkonuelektrický střídavě-stejnosměrný
Regulace motorgenerátoruelektronický regulátor
Trvalý výkon SM300 kW
Maximální rychlost80 km/h
Služební hmotnost34 t
 
Přezdívky
Lego
Řadě 708 je přezdíváno Lego podle stavebnicové konstrukce, vyvolávající dojem, že je složena z hranatých kostek stejnojmenné stavebnice.
 
Veřejné použití jakékoliv části této stránky je podmíněno uvedením zdroje.

Popis | Fotogalerie | Technické údaje | Přezdívky
Rychlá navigace
Drážní vozidla Přehled vozidel v Atlasu Jak se řídí lokomotiva Značení hnacích vozidel Nátěry hnacích vozidel Nerealizovaná vozidla Typy drážních vozidel Kategorie vlaků ČD Konstrukce lokomotiv Pojezdy, podvozky Spalovací motory lokomotiv Přenosy výkonu Regulátory trakčního soustrojí Trakční motory Trakční transformátory Brzdová zařízení Stanoviště, strojovny Kontroléry, odporníky Trakční měniče Sběrače, odpojovače Hlavní vypínače, el. ochrany Lexikon pojmů O Atlasu lokomotiv Kontakt Použité prameny Partneři
ŽelPage Karosářské práce
Statistika