Atlas lokomotiv Atlas lokomotiv
Vítejte na Atlasu lokomotiv,
nejrozsáhlejším přehledu lokomotiv na českém internetu!
Přehled elektrických lokomotiv.
Aktuálně obsahuje 38 řad hnacích vozidel.
Přehled elektrických jednotek.
Aktuálně obsahuje 7 řad hnacích vozidel.
Přehled motorových lokomotiv.
Aktuálně obsahuje 37 řad hnacích vozidel.
Přehled motorových vozů a jednotek.
Aktuálně obsahuje 17 řad hnacích vozidel.
AtlasLokomotiv.net nově na Facebooku!
Navštivte naši stránku a staňte se fanouškem.
AtlasLokomotiv.net na Facebooku

Druhy vlaků

SuperCity
Vlak Českých drah s nadstandardní kvalitou přepravy, který je sestaven pouze z vozů I. vozové třídy a restauračního vozu. Catering pro cestující na jejich místě k sezení. Vybraná místa k sezení mají elektrické přípojky pro napájení PC. Rezervace míst je povinná. Vlak SuperCity "Manažer" je veden lokomotivou řady 151, která umožňuje vlaku dosahovat rychlosti až 160 km/h. Vlak zajišťuje non-stop spojení Prahy a Ostravy.
Značka: SC

EuroCity
Vlaky evropských železnic se stanoveným standardem mezinárodní kvality přepravy osob, sestavené ve skupinovém řazení vozů I. a II. třídy a restauračního vozu. Preferuje se řazení klimatizovaných a nových vozů. Možnost rezervace míst k sezení – v ceně příplatku pro vlak EuroCity. Nejčastěji jsou vedeny elitními lokomotivami - 151, 162, 350, 362, 371. Obvykle dosahují rychlostí 120-160 km/h.
Značka: EC

InterCity
Mezinárodní a vnitrostátní vlaky se stanoveným standardem kvality přepravy osob, sestavené z moderních vozů I. a II. třídy a restauračního vozu. Možnost rezervace míst k sezení – v ceně příplatku pro vlak InterCity. Nejčastěji jsou vedeny elitními lokomotivami - 151, 162, 350, 362, 371. Vlaky IC dosahují rychlostí 120-160 km/h.
Značka: IC

Expres
Vlaky zajišťující rychlé spojení vybraných aglomerací a měst na území ČR, Slovenska a Polska, sestavené z vozů I. a II. třídy a restauračního nebo barového vozu, nebo s roznáškou občerstvení po soupravě vlaku. Možnost rezervace míst. Expresy obvykle dosahují rychlostí 120-160 km/h.
Značka: Ex

Rychlík
Vlak s malým počtem zastavení. V některých rychlících je formou minibaru podáváno občerstvení. Běžné lokomotivy vedoucí rychlíky jsou 150, 163, 363, 753, 754. Většinou dosahují rychlosti 100-140 km/h.
Značka: R

Spěšný vlak
Vlak se středním počtem zastavení. Běžná rychlost je do 120 km/h.
Značka: Sp

Osobní vlak
Vlak zastavující ve všech stanicích i zastávkách. Někdy je jako samostatný vlak značen EMOs, což znamená doslova Elektrický Motorový Osobní vlak, případně MOs, což znamená Motorový Osobní vlak. Maximální rychlosti osobních vlaků jsou velmi různorodé, od maximálně 80 km/h na vedlejších přes běžných 100 km/h až po 140 km/h na koridorech.
Značka: Os

Nákladní expres
Rychlý a lehký typ nákladního vlaku. Může dosahovat rychlosti až 120 km/h.
Značka: NEx

Rychlý nákladní vlak
Rychlejší a lehčí typ nákladního vlaku.
Značka: Rn

Spěšný nákladní vlak
Rychlejší typ nákladního vlaku.
Značka: Sn

Průběžný nákladní vlak
Obvyklý těžký a velmi dlouhý nákladní vlak, někdy s přípřežní lokomotivou. Dosahují rychlosti do 90 km/h.
Značka: Pn

Vyrovnávkový nákladní vlak
Značka: Vn

Manipulační vlak
Značka: Mn

Přestavovací vlak
Značka: Pv

Vlečkový nákladní vlak
Značka: Vleč

Služební vlak
Značka: Služ

Lokomotivní vlak
Vlak tvořený pouze lokomotivou.
Značka: Lv

Rychlá navigace
Drážní vozidla Přehled vozidel v Atlasu Jak se řídí lokomotiva Značení hnacích vozidel Nátěry hnacích vozidel Nerealizovaná vozidla Typy drážních vozidel Kategorie vlaků ČD Konstrukce lokomotiv Pojezdy, podvozky Spalovací motory lokomotiv Přenosy výkonu Regulátory trakčního soustrojí Trakční motory Trakční transformátory Brzdová zařízení Stanoviště, strojovny Kontroléry, odporníky Trakční měniče Sběrače, odpojovače Hlavní vypínače, el. ochrany Lexikon pojmů O Atlasu lokomotiv Kontakt Použité prameny Partneři
ŽelPage Karosářské práce
Statistika