Atlas lokomotiv Atlas lokomotiv
Vítejte na Atlasu lokomotiv,
nejrozsáhlejším přehledu lokomotiv na českém internetu!
Přehled elektrických lokomotiv.
Aktuálně obsahuje 38 řad hnacích vozidel.
Přehled elektrických jednotek.
Aktuálně obsahuje 7 řad hnacích vozidel.
Přehled motorových lokomotiv.
Aktuálně obsahuje 37 řad hnacích vozidel.
Přehled motorových vozů a jednotek.
Aktuálně obsahuje 17 řad hnacích vozidel.
AtlasLokomotiv.net nově na Facebooku!
Navštivte naši stránku a staňte se fanouškem.
AtlasLokomotiv.net na Facebooku

Nátěry hnacích vozidel

Jednotné barevné řešení
Jednotné barevné řešení nátěrů hnacích vozidel bylo zavedeno k 1.1.1977 a u jeho zrodu stály problémy vyplývající z roztříštěnosti nátěrů vozidel. Od Jednotného barevného řešení si ČSD slibovaly snížení nákladů, protože razantně poklesl počet barevných odstínů, které byly potřeba dříve. Nátěr spočíval v tom, že vozidla byla natřena jediným odstínem, závisejícím na druhu trakce, takže např. elektrické stejnosměrné lokomotivy měly celou skříň tmavě zelenou. Design lokomotiv opatřených tímto nátěrem značně utrpěl a vyvstaly i problémy s viditelností vozidel. 25.1.1982 byla zavedena úprava, spočívající v dosazení výstražných pruhů širokých 30 cm na čela lokomotiv. Tyto pruhy byly žluté nebo oranžové. Tento systém se používal až do 31.12.1987.

Nové barevné řešení
Nové barevné řešení bylo zavedeno 1.1.1988 spolu s novým řadovým značením. Skříně vozidel s tímto unifikovaným nátěrem mají jednotnou barvu, závisející na druhu trakce (1, 2, 3, ...) a po obvodu mají výstražný pruh široký 60 cm. Výjimku zde tvoří elektrické jednotky stejnosměrné i střídavé s modrošedou barevnou kombinací a motorové vozy s tmavočervenokrémovou kombinací, tj. bez výstražného pruhu. Ve sloupečku "Ideál" je řada, která zcela splňuje předpis.

Trakce Nátěr Ideál
1 zelená + žlutý/krémový pruh 163
2 červená + žlutý/krémový pruh 263
3 modrá + žlutý/krémový pruh 363
4 světle modrá + šedá 451
5 světle modrá + šedá 560
6 *
7 tmavě červená + žlutý/krémový pruh 704
8 tmavě červená + krémová vše


*) jediným zástupcem trakce 6 je řada 680 "Pendolino", vyvedené v modro-stříbrno-žlutém laku.

Odchylky v nátěrech
Dá se říct, že v trakcích 1, 2, 3, 4, 5 a 8 většina vozidel vyhovuje předpisu. Samozřejmě i zde jsou jisté odchylky; například stroje 150 a 151 nejsou v klasickém provedení s výstražným pruhem, ale barvy odpovídají předpisu. Stejně tak řada 350 je sice provedena v modré barvě, ale nemá "stoprocentně" unifikovaný nátěr jako např. řada 363. I v rámci řady 363 jsou dvě černé ovce - lokomotivy 363.009 a 363.037, obě z přerovského depa, z nichž jedna je v červeno-žluto-černém laku a druhá v laku modro-šedivo-žlutém. Značení také nedpovídají řady 371 a 372, které mají lak odpovídající spíš motorovým lokomotivám - díky tmavočervené skříni s krémovým pruhem. Některé vozy řady 810 jsou zase v bílo-modro-žlutém provedení. Za zmínku určitě stojí lokomotiva 151.001. Ta je vyvedena v tmavě modré barvě s blesky a s logy energetické firmy ČEZ.

To vše ale není nic proti stavu, který panuje u motorových lokomotiv. Nejnovější řady 708 a 714 svými nátěry předpisu neodpovídají vůbec, většina lokomotiv 749 až 754 (např. charakterističtí zeleno-šedo-bílí Brejlovci) také ne. Řada 700 byla modrá, 710 zelená, na strojích 743 je také několik pestrobarevných kombinací... Odpovídají vpodstatě pouze řady 704, 730, 731 a 742.
Rychlá navigace
Drážní vozidla Přehled vozidel v Atlasu Jak se řídí lokomotiva Značení hnacích vozidel Nátěry hnacích vozidel Nerealizovaná vozidla Typy drážních vozidel Kategorie vlaků ČD Konstrukce lokomotiv Pojezdy, podvozky Spalovací motory lokomotiv Přenosy výkonu Regulátory trakčního soustrojí Trakční motory Trakční transformátory Brzdová zařízení Stanoviště, strojovny Kontroléry, odporníky Trakční měniče Sběrače, odpojovače Hlavní vypínače, el. ochrany Lexikon pojmů O Atlasu lokomotiv Kontakt Použité prameny Partneři
ŽelPage Karosářské práce
Statistika