Atlas lokomotiv Atlas lokomotiv
Vítejte na Atlasu lokomotiv,
nejrozsáhlejším přehledu lokomotiv na českém internetu!
Přehled elektrických lokomotiv.
Aktuálně obsahuje 38 řad hnacích vozidel.
Přehled elektrických jednotek.
Aktuálně obsahuje 7 řad hnacích vozidel.
Přehled motorových lokomotiv.
Aktuálně obsahuje 37 řad hnacích vozidel.
Přehled motorových vozů a jednotek.
Aktuálně obsahuje 17 řad hnacích vozidel.
AtlasLokomotiv.net nově na Facebooku!
Navštivte naši stránku a staňte se fanouškem.
AtlasLokomotiv.net na Facebooku

718.5 | TA 436.05

 
ET 459.0501 ČKD
Mezinárodní značení 718.5
Rok výroby 1986
Trakce nezávislá s elektrickým přenosem / elektrická nezávislá
Typ vozidla čtyřnápravová podvozková kapotová posunovací lokomotiva
Provozovatel ex ČKD Lokomotivka, ČSD
Výkon 189 / 360 kW
Maximální rychlost 65 km/h
 

Vývoj a výroba

V první polovině osmdesátých let se ukázalo, že provoz klasických motorových posunovacích lokomotiv je neefektivní, a to zejména díky dlouhým stáním lokomotivy s běžícím motorem a minimálnímu využívání plného výkonu lokomotivy. Tato skutečnost vedla k vývoji lokomotivy s novým zdrojem energie. Vývoj byl zahájen v polovině osmdesátých let v podniku ČKD Praha. Z továrních bran vyjel prototyp první dvouzdrojové lokomotivy v roce 1986. Zpočátku měla lokomotiva označení ET 459.0501, to bylo ale záhy změněno na TA 436.0501. Po změně schématu značení vozidel v roce 1988 dostala lokomotiva nové označení 718.501.

Provoz

Lokomotiva je určena zejména pro těžší posunovací službu, ve které také až do roku 1997 jako pronajatá sloužila. Zároveň byla často vystavovaným exponátem na výstavách železniční techniky. Po roce 1997 byl stroj převzat zpět firmou ČKD. Protože o sériové výrobě se již neuvažovalo, prodala ČKD v roce 2002 lokomotivu za cenu šrotu. Vrak lokomotivy dnes stojí v ŽOS Nymburk. Naděje na obnovení lokomotivy je dnes prakticky nulová.

Mechanická část

V mechanické části je lokomotiva odvozena od řady 730. Jedná se o kapotovou lokomotivu se dvěma sníženými představky, mezi nimiž se nachází věžová kabina strojvedoucího, vybavená dvěma diagonálními řídicími pulty. Kabina je přístupná bočními dveřmi. Zhruba do poloviny délky obou kapot vedou ochozy se zapuštěnými schůdky. Plošiny opatřené zábradlím jsou i na čelech lokomotivy. Hlavní rám je prostřednictvím pryžokovových silentbloků uložen na dvou dvounápravových podvozcích klasické koncepce ČKD. Dvojkolí jsou v nich vedena kyvnými rameny, jejichž vypružení zajišťují šroubové pružiny s paralelně zařazenými hydraulickými tlumiči. V každém podvozku jsou umístěny dva trakční motory s tlapovými ložisky. Otočné čepy jsou pevně zabudovány v lokomotivním rámu. Jedná se o tzv. dvouzdrojovou lokomotivu, mající vedle spalovacího motoru i trakční akumulátorovou baterii. Články trakčního akumulátoru jsou umístěny pod kapotami při obou čelech kabiny strojvedoucího. V zadní kapotě je uloženo motorgenerátorové soustrojí, skládající se z naftového motoru LIAZ a trakčního alternátoru. Spalovací motor LIAZ M 637 je vznětový čtyřdobý řadový šestiválec s přímým vstřikem pliva, vodním chlazením a ventilovým rozvodem OHV. Motor má jediný vačkový hřídel. Na každý válec připadají dva sací a dva výfukové ventily. Použitím nízkovýkonného spalovacího motoru se dosáhlo značeného snížení provozních nákladů. Lokomotiva disponuje ruční brzdou, samočinnou tlakovou (vlakovou) brzdou systému DAKO DK-GP, přímočinnou brzdou a elektrodynamickou brzdou. Ruční brzda působí vždy na jedno dvojkolí přilehlého podvozku. Samočinná tlaková brzda je řízena dvěma brzdiči DAKO BS2, přímočinnou brzdu řídí elektrický brzdič DAKO BPE. Vzduch stlačuje jeden elektricky poháněný tříválcový kompresor 3 DSK 100, umístěný v přední kapotě. Lokomotiva má jeden hlavní vduchojem o objemu 230 l (p = 10 bar). Lokomotiva má čtyři brzdové válce o průměru 8" (pmax = 4 bar). Všechna čtyři dvojkolí jsou oboustranně bržděna špalíkovou třecí brzdou.

Elektrická část

Lokomotiva je osazena střídavým třífázovým trakčním alternátorem TA 610. Trakční motory jsou stejnosměrné sériové čtyřpólové elektromotory TE 015 C (stejný typ je použit na strojích řad 704, 731) s pomocnými póly. Vždy dva trakční motory jsou zapojeny do série a napájeny z vlastního pulzního měniče, osazeného zpětně vodivými GTO tyristory. Pulzní měniče, jakož i palivová nádrž a baterie pro palubní síť jsou zavěšeny pod rámem lokomotivy mezi podvozky. Trakční akumulátor je sestaven ze 480 NiCd článků typu NKS 300, kapacita činí 300 Ah. V dieselovém režimu je spolupráce spalovacího motoru a trakčního alternátoru regulována elektronickým centrálním regulátorem. V režimu Jízda i Brzda má strojvedoucí k dispozici 7 jízdních, resp. brzdových stupňů, zadávaných pákovým řídicím kontrolérem. Elektrodynamická brzda pracující v rychlostním rozmezí 65-2 km/h funguje v rekuperačním režimu, kdy je energie generovaná trakčními elektromotory při brždění využita pro dobíjení trakční akumulátorové baterie. Tu je také možné dobíjet ze sítě veřejného napětí 380 V. Zdrojem energie pro palubní síť je NiCd baterie 75 NKS 150 o kapacitě 150 Ah, napájená z palubní sítě o napětí 110 V stejnosměrných.

Fotogalerie

ET 459.0501 ČKD
ET 459.0501 ČKD tovární snímek


© ČKD Praha

800x600 px | 151 kB
 
Technické údaje
VýrobceČKD Praha
Zásoba paliva1 280 l
Výkon kompresoru120 m3/hod
Přenos výkonuelektrický střídavě-stejnosměrný
Typ trakčních motorůTE 015 C
Maximální tažná síla161 kN
Trvalá tažná síla104 kN
Regulace výkonupulzní
Regulace motorgenerátoruelektronický regulátor
Trvalý výkon SM189 kW
Trvalý výkon v režimu AKU360 kW
Otáčky jmenovité2 000 ot.min-1
Typ spalovacího motoruLIAZ M 637
Rozchod1 435 mm
Rok výroby1986
Vyrobeno ks1
Délka přes nárazníky15 180 mm
Výška4 397 mm
Rozvor podvozku2 400 mm
Vzdálenost otočných čepů7 600 mm
Uspořádání pojezduBo'Bo'
Služební hmotnost64 t
Průměr nových dvojkolí1 000 mm
Průměr opotřebených dvojkolí920 mm
Maximální rychlost65 km/h
 
Veřejné použití jakékoliv části této stránky je podmíněno uvedením zdroje.

Popis | Fotogalerie | Technické údaje
Rychlá navigace
Drážní vozidla Přehled vozidel v Atlasu Jak se řídí lokomotiva Značení hnacích vozidel Nátěry hnacích vozidel Nerealizovaná vozidla Typy drážních vozidel Kategorie vlaků ČD Konstrukce lokomotiv Pojezdy, podvozky Spalovací motory lokomotiv Přenosy výkonu Regulátory trakčního soustrojí Trakční motory Trakční transformátory Brzdová zařízení Stanoviště, strojovny Kontroléry, odporníky Trakční měniče Sběrače, odpojovače Hlavní vypínače, el. ochrany Lexikon pojmů O Atlasu lokomotiv Kontakt Použité prameny Partneři
ŽelPage Karosářské práce
Statistika