Atlas lokomotiv Atlas lokomotiv
Vítejte na Atlasu lokomotiv,
nejrozsáhlejším přehledu lokomotiv na českém internetu!
Přehled elektrických lokomotiv.
Aktuálně obsahuje 38 řad hnacích vozidel.
Přehled elektrických jednotek.
Aktuálně obsahuje 7 řad hnacích vozidel.
Přehled motorových lokomotiv.
Aktuálně obsahuje 37 řad hnacích vozidel.
Přehled motorových vozů a jednotek.
Aktuálně obsahuje 17 řad hnacích vozidel.
AtlasLokomotiv.net nově na Facebooku!
Navštivte naši stránku a staňte se fanouškem.
AtlasLokomotiv.net na Facebooku

860 | M 475.0

 
860.001
Mezinárodní značení 860
Rok výroby 1974
Trakce nezávislá s elektrickým střídavě-stejnosměrným přenosem výkonu
Typ vozidla čtyřnápravový motorový osobní vůz
Provozovatel
Výkon 480 / 442 kW
Maximální rychlost 100 km/h
 

Vývoj a výroba

V roce 1968 zadalo ministerstvo dopravy vývoj nových čtyřnápravových plně adhezních motorových vozů, kompatibilních s přívěsnými vozy řady Bam (053). Vozy byly vyvíjeny ve VÚKV. Vozy měly být původně vybaveny moderní pulsní regulací výkonu, požadavek zákazníka byl ale jiný. Podobně dopadla i elektrodynamická brzda, která nakonec nebyla instalována ani do jednoho prototypu. Výroby se ujala Vagonka Tatra Studénka ve spolupráci s ČKD Praha a TS Martin. Dva prototypy byly vyrobeny v roce 1974. Ministerstvo dopravy ale změnilo stanovisko, začalo preferovat hydraulický přenos výkonu a tak nebyly plánované dodávky realizovány. Takto vzniklý nedostatek těžších motorových vozů je patrný dodnes.

Provoz

Motorové vozy řady 860 byly navrženy pro osobní a rychlíkovou dopravu na důležitějších motorizovaných tratích, případně na trakčně náročných vedlejších tratích.

Uspořádání

Vůz řady 860 má kapacitu 70 míst k sezení, sedačky jsou uspořádány podle schématu 2+2. Půdorysně je vůz členěn na dvě průchozí koncová stanoviště strojní obsluhy, zavazadlový prostor, dva nástupní prostory, z nichž jeden je s toaletou a umývárnou a tři oddíly pro cestující. Nástupní prostory jsou přístupné elektropneumaticky ovládanými jednokřídlými předsuvnými dveřmi. Vytápění vozu je teplovodní s agregátem VA18 a s využitím odpadního tepla od motoru.

Mechanická část

Motorový vůz řady 860 je odvozen od řad 850 až 853. Skříň vozu je ocelová, uložená na dvou dvounápravových podvozcích. Dvojkolí jsou vedena svislými trny. Odpružení je dvoustupňové pomocí šroubových ocelových pružin. Pod podlahou je zavěšen původem francouzský spalovací motor, který v licenci vyráběly TS Martin. Jedná se o naftový přeplňovaný šestiválec Pielstick 6 PA4-H-185. Tento agregát je přírubově spojen s trakčním alternátorem, napájejícím čtyři trakční motory s tlapovými ložisky a pohánějícími nápravy ozubeným převodem. Brzdový systém vozu sestává z ruční brzdy, samočinné tlakové brzdy a přímočinné brzdy. Samočinná tlaková brzda je řízena dvěma brzdiči DAKO BS2, přímočinnou brzdu řídí dva brzdiče DAKO BP. Zdrojem stlačeného vzduchu je kompresor 3 DSK 75. Vzduchová brzda je špalíková.

Elektrická část

Trakční alternátor je stejnosměrný stroj typu TD807, trakční motory ČKD jsou taktéž stejnosměrné, a to typu TE013. Regulace výkonu je kontaktní. Vozy jsou vybaveny systémem mnohočlenného řízení.

Fotogalerie

860.001
860.001 tovární snímek


© Vagonka Tatra Studénka

300x225 px | 15 kB
 
Technické údaje
VýrobceVagonka Tatra Studénka
Trvalý výkon SM480 [442] kW
Přenos výkonuelektrický stejnosměrný
Otáčky max.1 500 ot.min-1
Typ spalovacího motoruPielstick 6 PA4-H-185
Rozchod1 435 mm
Průměr dvojkolí920 mm
Služební hmotnost56 [55.1] t
Uspořádání pojezduBo'Bo'
Vzdálenost otočných čepů17 200 mm
Rozvor podvozku2 400 mm
Výška4 190 mm
Délka přes nárazníky24 500 mm
Rok výroby1974
Maximální rychlost100 km/h
860.001 [002]
 
Veřejné použití jakékoliv části této stránky je podmíněno uvedením zdroje.

Popis | Fotogalerie | Technické údaje
Rychlá navigace
Drážní vozidla Přehled vozidel v Atlasu Jak se řídí lokomotiva Značení hnacích vozidel Nátěry hnacích vozidel Nerealizovaná vozidla Typy drážních vozidel Kategorie vlaků ČD Konstrukce lokomotiv Pojezdy, podvozky Spalovací motory lokomotiv Přenosy výkonu Regulátory trakčního soustrojí Trakční motory Trakční transformátory Brzdová zařízení Stanoviště, strojovny Kontroléry, odporníky Trakční měniče Sběrače, odpojovače Hlavní vypínače, el. ochrany Lexikon pojmů O Atlasu lokomotiv Kontakt Použité prameny Partneři
ŽelPage Karosářské práce
Statistika